לקראת הלא נודע בפחד או בהתרגשות

לקראת הלא נודע בפחד או בהתרגשות 
מחשבות על החיים – ורד פלד

אחד הדברים שאני שמה לב שקורה לנו מגיל צעיר ואני חווה זאת דרך בני הגדול (בן השלוש) יונתן – הוא שאנחנו רוצים לדעת, רוצים לדעת מה זה הרעש הזה ששמענו? מה זה הדבר החדש שניצב לפנינו או מי זו הדמות החדשה שאנחנו פוגשים. השאלות בגילאי שנתיים שלוש מתייחסות לרצון לדעת בהווה, לדעת מה מו מי לגבי דברים שאנחנו פוגשים בהם כרגע.

בהמשך הדרך והגיל שלנו אנחנו משתכללים ומתחילים לרצות לדעת דברים לגבי העתיד, אנחנו מתחילים לאמן את עצמנו בתכנון מראש ובעוד כל מיני טריקים נוספים שאמורים לעזור לנו לדעת מה יקרה איתנו בעתיד או לפחות לספק לנו את האשליה שנהיה מוכנים לקראת מה שיקרה.

כאשר העתיד שחשבנו שעומד לקרות לנו ואליו התכוננו מגיע בדיוק בצורה שבה תכננו אנחנו מאושרים ומרוצים עד הגג, אבל מה מצב כזה מתרחש במקרים נדירים בלבד – וזאת מכיוון שאם עד עכשיו לא גילו לכם אז אני חייבת לספר לכם משהו שרוב האנשים לא מדברים עליו כאילו שאם לא ידברו על כך זה יעלם או ישתנה, או שאם לא ידברו על כך הפחד שלנו ממנו יקטן – בחוויה שלי שוב דבר נורא לא קורה אם מדברים על זה ש - “לאף אחד אין מושג מה יקרה בעתיד ולאף אחד אין אפשרות לשלוט על מה שיקרה בעתיד".

אז מה שרובנו עושים וגם אני עשיתי רוב חיי ועדיין עושה לפעמים זה לחיות את החיים כאילו אני יודעת מה עומד להתרחש.אני יודעת היכן אגור, אני יודעת עם מי אחיה את חיי, אני יודעת במה אעסוק, אני יודעת מי יהיו החברים שלי בקיצור אני יודעת מה אעשה מחר ובעוד שבוע ובעוד חודש והמהדרין יודעים גם מה יעשו בעוד שנה ובעוד עשרים שנה.התכניות הללו הן יפות ונחמדות ודמיון ויצירתיות הם דבר מופלא ואני האחרונה שאהיה נגדם, אבל פעמים רבות העתיד הברור שאנחנו מסמנים לנו דווקא מגביל את תחומי היצירתיות והדמיון שלנו למסלול אחד ומסוים , המסלול שאנחנו חושבים או במצב הראשוני שאנחנו בטוחים שיתרחש. כמו כן כאשר הפלא זה פלא התכניות הוודאיות שלנו לא מתממשות אנחנו עצובים, מדוכאים ולא יכולים להפעיל את היצירתיות והדמיון שלנו במצב הזה שבו אנחנו זקוקים לו יותר מכל.


אז אולי אפשר לעשות זאת אחרת ????

לדעתי אפשר לגמרי והמורים שלי בעניין זה ובעניינים רבים אחרים הם ילדים. ילדים כאשר הם ניצבים בפני הלא נודע, משהו שלא ברור להם מה הוא או מי הוא או מה הולך לקרות הם נוהגים להעלות מספר אפשרויות: אולי זה מטוס? אולי זה אוטו זבל? אולי זה אופנוע. בדרך כלל אם אנחנו הולכים עם ההצעה שלהם ולא פוסלים אותה על הסף אלא מסכימים עם האפשרות שזה אכן יכול להיות זה – הדבר שהם ציינו שזה, הם מתרגשים ומיד מתחילים לחשוב ולשתף בדברים הנפלאים שיקרו להם אם אכן אותו דבר שהם עכשיו שומעים הוא אוטו זבל – למשל – נוכל לנופף לו לשלום, נראה כיצד המנוף הגדול שלו פועל, בקיצור הם מתרגשים ומחפשים את כל מה שמרגש בעניין ומסקרן.

כמבוגרים אני מוצאת שישנם אופציות שיכולות להתרחש לגבי כל דבר שהוא לא נודע כל דבר שהוא לא ידוע או עתידי שאנחנו כל כך פוחדים מהן עד כדי כך ששכחנו את מה שידענו כילדים שאפשר לבחור להתרגש מאותם דברים מפחידים – וגם כאן תשימו לב להתנהלות של ילדים עם נושא המפלצות גם דבר שמפחיד אותם לכאורה כולל בתגובה שלהם המון המון התרגשות ושמחה עם הפחד , הם לא שוכחים כמונו את ההתרגשות בעולם שלהם יש גם פחד וגם התרגשות שהיא התרופה הטובה ביותר שאני מכירה על מנת להתגבר על הפחד ולפעול יחד אתו.

ולפעמים הם פשוט רק מתרגשים במקומות שאנחנו כמבוגרים הרבה פעמים חווים רק פחד.

אז בואו נסכם :

החיים שלנו הם לא נודע אחד גדול גם אם ספרו לנו או אנחנו ספרנו לעצמנו עד היום אחרת.
הלא נודע יכול להפחיד אותנו.
הלא נודע יכול גם לרגש אותנו.
כאשר אנחנו פוחדים אנחנו הססנים לעיתים משותקים וקשה לנו הרבה יותר לפעול ולבצע.
כאשר אנחנו מתרגשים אנחנו מלאי אנרגיה ומאוד ביצועיסטים ופעלתניים.
ילדים יודעים לפחד ולהתרגש ביחד מהלא נודע, ולעיתים רק להתרגש ממנו.
יכולת הפעולה של ילדים לא משתנה כמעט כאשר הם נמצאים במצבי וודאות לעומת מצבי לא נודעה.

לסיכום:

לכו ללמוד מהילדים שלכם ומילדים בכלל והדרך לעשות זאת עכשיו היא התרגיל הבא:

בתוך כל פחד חבויה התרגשות:

רשמו לפניכם סוגיה מסוימת עתידית שאתם מרגישים שאתם חייבים להיות מתוכננים לקראתה למשל: כמות ההכנסות שלכם בחודש,שנה הבאה, המצב הבריאותי שלכם בחודש,בשנה הקרובה, המצב האישי שלכם בחודש , בשנה הקרובה ועוד.....

ציינו לפניכם לגבי הסוגיה שכתבתם בין שלוש לחמש האופציות המפחידות אתכם ביותר, היו ספציפיים למשל: כמות ההכנסות שלי תהיה אפס , כמות ההכנסות שלי תהיה אלפיים שקלים בחודש ועוד, רשמו אופציות שבאמת נמצאות בראש שלכם ואם אתם מפחדים הן שם.

היו ילדים שמוצאים בכל פחד את ההתרגשות החבויה בו רשמו לגבי כל אופציה מפחידה שציינתם מה יכול להיות מרגש בה עבורכם.זכרו הריגוש לא תמיד מבטל את הפחד הם יכולים לחיות בשלום זה לצד זה יכול להיות שעדיין תפחדו, אבל האם זה לא מרגיש אחרת כאשר אתם מפחדים וגם מתרגשים יחדיו

אשמח לקבל את תשובותיכם לתרגיל ולפרסם תשובות נבחרות לכלל הקוראים שיהיה שבוע נפלא , לא נודע ומרגש ורד


Share by: