מתנה ושמה ביקורת

מתנה ושמה ביקורת 
אם ברצונכם להיות חופשיים באמת, ביקורת מאחרים יכולה להוות מתנה. אם אתם מרגישים שביקורת כלשהי פוגעת בכם, אם אתם מרגישים ולו את הדחף הקל ביותר להתגונן, משמעות הדבר היא כי יש בכם דבר-מה שאינכם מקבלים ואינכם אוהבים. זה בדיוק החלק מעצמכם שאתם רוצים להסתיר. אתם רוצים שיבינו אתכם ושיאהבו אתכם, אבל לא במקום הזה. וכפי שראינו כבר, הסתרה יוצרת ריחוק גם מעצמכם וגם מאחרים.

מה הדבר הגרוע ביותר שיכול מישהו להגיד עליכם? שאתם תוקפניים מאוד? האם אתם תוקפניים לפעמים? ובכן הם צודקים! אם כך, הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות הוא שיגידו לכם את האמת. האם אין זה מה שאתם רוצים? כאשר אומר לך מישהו, "אתה תוקפני!" אתה יכול לענות, "אתה יודע, גם אני יכול לראות את זה כך." ושורר שלום. או שתוכל לענות, "לא, אני לא! אתה זה שתוקפני!" – ואתם יודעים לאן זה מוביל.

אין זה משנה מה אומר אדם כלשהו לכם או עליכם, אם אתם מרגישים מתח, אתם אלה הסובלים באותו הרגע. מתח הוא הסימן לכך כי הגיע הזמן לחקור את המחשבות שלכם. 

כשאתם חדלים להשקיע אנרגיה בשאיפה למצוא חן בעיני אחרים, אתם יכולים לפרוש את זרועותיכם לביקורת ולהתייחס אליה כאל מתנה במקום כאל דבר-מה שאינכם מקבלים או מתגוננים מפניו. התנהגות כנה וחשופה שמה קץ לאשליה כי מתמרנים אתכם או כי עלולים לחשוף אתכם בדרך כלשהי. כאשר אתם ענווים באמת, אין שום דרך שבה יכולה ביקורת לפגוע בכם; הניסיון שלכם מוכיח לכם באופן ברור כי היא אינה יכולה אלא לעזור לכם. כך מתמודדת הצלילות עם החיים ביעילות, כך שאתם טובי לב כלפי אחרים וטובי לב כלפי עצמכם.

ההתגוננות היא הפעולה המלחמתית הראשונה. אם תגיד לי שאני מרושעת, שאני לא מקבלת דברים, שאני נוקשה, אכזרית, לא הוגנת, אני אגיד, "תודה לך, יקירי, אני יכולה לזהות את כל הדברים האלה בחיי, אכן הייתי כל מה שאמרת ואף יותר. ספר לי את כל מה שאתה רואה, ויחד נוכל לעזור לי להבין. בעזרתך אני לומדת להכיר את עצמי. איך אוכל לזהות את המקומות הלא נעימים והבלתי נראים בלעדיך? אתה מקרב אותי אל עצמי. ולכן, יקירי, הבט בעיני ואמור לי שוב. אני רוצה שתגיד לי הכול." כך נפגשים חברים. קוראים לכך יושרה. אני הכול. אם אתה רואה אותי כאדם לא נעים, זאת ההזדמנות שלי לצלול פנימה ולבדוק מה מופיע בחיי. האם התנהגתי אי פעם בצורה לא נעימה? אני יכולה למצוא זאת. האם התנהגתי אי פעם בצורה לא הוגנת? לא נדרש לי זמן רב להודות בכך. אם זיכרונותי מעורפלים במקצת בנושא, ילדי יכולים להשלים את החסר. מה יכול מישהו לכנות אותי שלא אמצא בנקודה כלשהי בחיי? אם תגיד ולו דבר אחד המעורר בי דחף להתגונן, אותו הדבר הוא בדיוק הפנינה הממתינה בקרבי עד שאגלה אותה.

לקוח מתוך הספר - אהבתך נחוצה לי - האם זאת האמת
Share by: