על גישתה של ביירון קייטי

על גישתה של ביירון קייטי 
הגישה של ביירון קייטי מאפשרת היחלצות מחסך מילוי הצרכים בילדות, וכן מהנצחת מצב ההתיילדות והטלת האחריות על הזולת. לפתרון הבעיות הנובעות מהמצב ביירון קייטי פיתחה שילוב של פילוסופיה וטכניקה קוגניטיבית שעוסקת בחקר אמיתות מקובעות אצל בני אדם המותירות אותם במעגלי סבל ויוצרות מעגלי סבל נוספים סביבם.
אמיתות כאלה מנציחות מצבים רגשיים פוגעניים שנובעים מפגיעה מתגלגלת, רב דורית במילוי צרכים של בני אדם בשלב הינקות, הפעוטות, הילדות והנערות, ומותירות את הנפגעים במצב של חסך ולכן גם במצב של התיילדות מתמדת שמשמעותה גם הטלת האחריות למילוי חסכים שלא מולאו בתקופת הגדילה על בני אדם אחרים.
הדבר מוביל בתורו לדרישה/ציפייה מודעת ו/או לא מודעת לפתרון בעיות החסכים ע"י הזולת ומכאן גם לתופעות של שתלטנות ו/או ניצול אחרים, או הטלת אחריות למילוי ציפיות על אחרים  וכשהציפיות מתבדות – אכזבה, פחד, ייאוש, תסכול, מרירות, כעס, נקמנות ופעולות אלימות כלפי הזולת או כלפי עצמי. לעתים גם הסתגרות, הימנעות, שיתוק, קפיאה, דיכאון, ניתוק קשר ותקשורת עם הזולת, ו/או התנהלות כנועה או ותרנית מפוחדת ולא כנה או לחלופין מרדנית בוטה ואגרסיבית עם הזולת.
במקביל – התנהלות תת-הישגית, או הישגית- מפצה, שהיא גם לעתים הרסנית לאדם ו/או לסביבתו. בכל מקרה, ממשיכה פגיעה במילוי הצרכים של הדורות הבאים.
למעשה הגישה של ביירון קייטי מאפשרת היחלצות מתוצאות הפגיעה הרגשית והמנטלית במילוי הצרכים בילדות, וכן מהנצחת מצב ההתיילדות והטלת האחריות על הזולת לפתרון הבעיות הרגשיות, המנטליות וההתנהגותיות הנובעות ממצב החסך בילדות.
השיטה מאפשרת חזרה למסלול צמיחה והתבגרות תוך ניצול הפוטנציאל האישי ברמה המתקרבת לרמת ההתנהלות של אדם שלא סבל מחסכים ופגיעות בילדותו. היא עושה זאת ע"י חקירה וערעור של האמיתות הקשורות למצב החסך מתוך מצב של שלווה הנובע מאימוץ אמיתות פילוסופיות חדשות הכלולות בפילוסופיה שהיא מציעה.
האמיתות הן: היקום נדיב, קורה מה שצריך לקרות, כל הבחירות טובות, אין טעם לוויכוח עם המציאות (עם מה שקרה), ו-לכל אדם יש תפקיד ביקום בין אם הוא מודע לכך ובין אם לא – אין זה משנה אם זה מובן כרגע או יובן לאחר זמן.
מצב השלווה מאפשר לבצע את התהליך ללא חרדות-יוצרות-התנגדות לשינוי שהאדם מבקש לעצמו, ולחלופין מותירות אותו שלם ושליו במצבו הנוכחי אם עדיין איננו בשל, מוכן או מעוניין לוותר על האמיתות הנוכחיות שלו.
 
הגישה מאפשרת קטיעה של מעגל קסמים של סבל הן ברמה האישית, הן ברמה הבין-דורית והן ברמה העולמית – במידה שאנשים רבים אכן יסתייעו בה.

Share by: